24 stycznia, 2022

Plastyka kl. VI a,b

Temat: Sztuka użytkowa.

Sztuka użytkowa to dziedzina zajmująca się projektowaniem i wykonaniem przedmiotów codziennego użytku o walorach artystycznych, na przykład mebli, tkanin, naczyń, ozdób. Przedmioty te mogą być wykonywane ręcznie lub zaprojektowane przez artystę i następnie produkowane w fabrykach w tysiącach egzemplarzy. Te, które są ręcznie wykonane przez artystę rzemieślnika nazywamy dziełami rzemiosła artystycznego. Przeczytaj w podręczniku lekcję o sztuce użytkowej ( str.94-97) i napisz w zeszycie:

co to jest sztuka użytkowa; co znaczy słowo design i kto to jest designer oraz jakie czynniki wpływają na wygląd projektowanego dzieła sztuki użytkowej.


‚..Dzieła rzemiosła artystycznego są to przedmioty wykonywane w warsztatach rzemieślniczych, z najlepszych materiałów, z użyciem tradycyjnych, przeważnie ręcznych, technologii, przez najlepszych mistrzów rzemiosła, w pojedynczych egzemplarzach lub w małych seriach, często na indywidualne zamówienia.

Produkty rzemiosła artystycznego to często małe dzieła sztuki. Choć są one z założenia przedmiotami użytkowymi (np. meble, serwisy stołowe, torebki) ich wartość tkwi głównie, oprócz jakości i technologii wykonania, w kunszcie artystycznym, a ceny osiągają poziom znacznie wyższy do zwykłych, fabrycznych wyrobów…”  cyt. zahttp://www.rzem-art.eu/index.php/rzemioslo-artystyczne

Do rzemiosła artystycznego zalicza się: kowalstwo artystyczne, meblarstwo, złotnictwo i jubilerstwo, ceramikę artystyczną, szkło artystyczne, koronkarstwo, tkactwo, hafciarstwo, introligatorstwo, ludwisarstwo, kamieniarstwo artystyczne, zegarmistrzostwo, sztukatorstwo, metaloplastyka, brązownictwo, szewstwo miarowe, kaletnictwo artystyczne, pozłotnictwo, witrażownictwo, płatnerstwo, mozaikarstwo, wikliniarstwo .

Dopasuj wyżej wymienione nazwy rzemiosła artystycznego do poniżej przedstawionych przedmiotów które powstały w specjalistycznych warsztatach :

Czy potrafisz odnaleźć i przypasować pracownię do przedmiotów w niej powstałych?

Czy to są dzieła sztuki?

Poćwicz pakowanie pudełka z herbaty…. a może przygotuj dla kogoś bliskiego mały ,ładnie zapakowany prezencik, taki nawet bez okazji 🙂 To będzie małe dzieło sztuki użytkowej. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZMIANA ROZMIARU
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status