24 stycznia, 2022

Platyka kl. VIa,b 8.04.2021

Temat: Perspektywa zbieżna- linearna.

Dzisiaj przyjrzycie się z bliska tajnikom przedstawiania przestrzeni w perspektywie zbieżnej. Każdy z was już nie jeden raz zaobserwował, że przedmioty znajdujące się w oddaleniu sprawiają wrażenie maleńkich a kolumny ,budynki mają linię gzymsów ukośną . Jak można zaobserwować na poniższych pracach pionowe linie, podobnie jak poziome, nie ulegają zniekształceniu. Jak więc można przedstawić na płaszczyźnie przestrzeń ? Czy istnieją jakieś zasady?

Chociaż zasada konstruowania przestrzeni w oparciu o skrót perspektywiczny była znana już w starożytności to opracowań doczekała się w epoce renesansu w XV wieku ( architekt florencki Leon Battista Alberti) .

Poprawiając nieco teorię powiem wam ,że horyzont to linia która wyznaczona jest przez poziom naszych oczu,dlatego jest prosta i dlatego umieszczamy ją wyżej, lub niżej ,w zależności od tego czy patrzymy w przestrzeń z góry, czy z dołu.

Ćwiczenie:

Na kartce z bloku technicznego narysuj wnętrze pomieszczenia z kilkoma elementami w środku tak, by sprawiało wrażenie otwartego pudełka z podłogą w szachownicę i pokoloruj je. Kolory mogą byc zupełnie fantastyczne. Zwróć jednak uwagę by ściana w głębi i jedna z boku były w ciemniejszych kolorach. Pamiętaj by wszystkie linie które są prostopadłe do ściany w głębi zbiegały się w wyznaczonym przez ciebie punkcie zbiegu. Linie pomocnicze najlepiej rysować delikatnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZMIANA ROZMIARU
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status